Regulamin członkostwa i praw do lokali
R E G U L A M I N
przyjmowania w poczet członków, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „NASZ DOM” w Opocznie
Tekst jednolity regulaminu sporządzony z uwzględnieniem zmiany uchwalonej Uchwałą Rady Nadzorczej Nr 25/12/2008 r. z dnia 27.11.2008 r.
Regulamin został opracowany w oparciu o Ustawę z dnia 16.IX.1982 roku – Prawo Spółdzielcze tj. Dz.U. nr 119 poz. 1116 z 2003 r. z p.zm., Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych z dn. 15.12.2000 r. Dz. U. nr 4 poz. 27 z 2001 r. z p.zm. oraz w oparciu o Statut Spółdzielni.
SPIS TREŚCI
01. Członkostwo w Spółdzielni
02. Tryb i zasady przyjmowania w poczet członków Spółdzielni
03. Zasady ustalania kolejności zaspakajania potrzeb lokalowych członków i zamiana lokali
04. Zamiana lokali
05. Załącznik - regulamin przetargu na zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Spółdzielni
§ 1
Osoba fizyczna może być przyjęta w poczet członków Spółdzielni, o ile spełnia jedno z następujących wymagań:
- małżonek jest członkiem Spółdzielni,
- spółdzielcze prawo do lokalu przypadło jej po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub unieważnieni a małżeństwa,
- przypadło jej, wskutek śmierci małżonka, lokatorskie prawo do lokalu, przysługujące uprzednio obojgu małżonkom,
- jest małżonkiem, dzieckiem lub inną osobą bliską byłego członka Spółdzielni, jeżeli lokatorskie prawo do lokalu wygasło wskutek ustania członkostwa lub nie dokonania czynności określonych ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych lub statutem,
- nabyła własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności w drodze dziedziczenia, zapisu , umowy, licytacji i przetargu organizowanego przez Spółdzielnię,
- nabyła ekspektatywę prawa odrębnej własności,
- ubiega się o członkostwo w związku z zamianą lokalu mieszkalnego,
-
oczekuje ustanowienia, na podstawie umowy zawartej ze Spółdzielnią:
a) spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
b) prawa odrębnej własności, 9) przysługuje jej roszczenie o przyjęcie w poczet członków określone w art. 48 ustawy
o spółdzielniach mieszkaniowych.
§ 2
- Członkiem Spółdzielni może być osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczona zdolność do czynności prawnych.
- Członkami Spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich.
-
Członkiem Spółdzielni może być osoba prawna, jednakże takiej osobie nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
II. Tryb i zasady przyjmowania w poczet członków Spółdzielni
§ 3
- Warunkiem przyjęcia w poczet członków Spółdzielni jest złożenie deklaracji członkowskiej. Deklaracja powinna być złożona pod rygorem nieważności w formie pisemnej i podpisana przez osobę ubiegającą się o członkostwo. Deklaracja powinna zawierać imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a w odniesieniu do osób prawnych – członków Spółdzielni ich nazwę i siedzibę, liczbę zadeklarowanych udziałów, stwierdzenie o jaki lokal, mieszkalny czy użytkowy ubiega się. Za osobę nie mającą zdolności do czynności prawnych lub o ograniczonej zdolności do takich czynności – deklaracje podpisuje jej ustawowy przedstawiciel.
- Organem spółdzielni właściwym do przyjmowania w poczet członków jest Zarząd Spółdzielni.
- Przyjęcie w poczet członków powinno być stwierdzone na deklaracji podpisem dwóch członków Zarządu lub osób do tego przez Zarząd upoważnionych z podaniem daty uchwały Zarządu o przyjęciu.
- Zarząd nie może odmówić przyjęcia w poczet członków osoby spełniającej warunki określone w § 1 i 3 niniejszego regulaminu.
- Uchwała Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Spółdzielni powinna być podjęta w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia deklaracji. O uchwale Zarząd powinien zawiadomić zainteresowaną osobę pisemnie w ciągu 14 dni od podjęcia uchwały.
- W razie podjęcia przez Zarząd uchwały odmawiającej przyjęcia w poczet członków w zawiadomieniu o podjętej uchwale, należy podać uzasadnienie uchwały oraz pouczenie o prawie wniesienie odwołania do Rady Nadzorczej w ciągu 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia. Odwołanie powinno być rozpatrzone przez Radę Nadzorczą w ciągu 3 m-cy od dnia wniesienia odwołania. O decyzji Rady Nadzorczej zainteresowany powinien być zawiadomiony w ciągu dwóch tygodni od dnia podjęcia uchwały wraz z jej uzasadnieniem. Decyzja Rady Nadzorczej jest ostateczna w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym.
§ 4
Liczba członków przyjmowanych do Spółdzielni, powinna odpowiadać liczbie lokali przewidzianych
do budowy w wieloletnim programie inwestycyjnym Spółdzielni lub lokali z odzysku po podpisaniu stosownych umów, zgodnie z § 1 pkt. 8 niniejszego regulaminu.
§ 5
Przyjęć w poczet członków dokonuje się w kolejności podpisywanych umów na budowę lokalu.
§ 6
Spółdzielnia jest zobowiązana prowadzić rejestr umów z zachowaniem numeracji ciągłej cyfrowej.
§ 7
Umowa określająca kolejność przydziału wygasa z chwilą przydziału mieszkania lub przeniesienia odrębnej własności.
§ 8
- Z osobą przyjętą do Spółdzielni, Spółdzielnia zawiera umowę zachowując numer umowy zawartej także z byłym członkiem.
- Z osobą, której w wyniku podziału majątku wspólnego przypadła ekspektatywa przydziału lokalu (prawo oczekiwania na przydział lokalu), Spółdzielnia – po przyjęciu jej w poczet członków zawiera umowę, nadając numer odpowiadający numerowi umowy zawartej z małżonkiem, który tę ekspektatywę utracił.
III. Zasady ustalania kolejności zaspakajania potrzeb lokalowych członków i zamiana lokali
§ 9
- Kolejność zaspokajania potrzeb lokalowych członków ustala się na podstawie dotychczas zawartych umów określających kolejność przydziału, w kolejności numerów tych umów, a następnie według daty przystąpienia do Spółdzielni.
- W kolejności ustalonej zgodnie z treścią ust. 1 członek ma prawo do uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu odzyskanego przez Spółdzielnię, o ile w wyznaczonym przez Zarząd terminie przystąpi do zawarcia umowy o ustanowienie tego prawa.
- W kolejności ustalonej zgodnie z treścią ust. 2 członek ma prawo do podpisania umowy o budowę lokalu w każdej nowej inwestycji realizowanej przez Spółdzielnię, o ile w wyznaczonym przez Zarząd terminie przystąpi do zawarcia umowy o budowę lokalu.
- Po wyczerpaniu ofert o możliwości zawarcia umów, Spółdzielnia przekłada te oferty innym osobom. Przyjęcie tych osób w poczet członków następuje w kolejności daty złożenia wniosków przez te osoby.
§ 10
-
Odzyskany przez Spółdzielnię lokal mieszkalny wolny w sensie prawnym może być przez Spółdzielnię zadysponowany na rzecz członka Spółdzielni: 1) na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jeśli mieszkanie było dotychczas
zajmowane na warunkach lokatorskich, 2) na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, 3) na warunkach prawa odrębnej własności lokalu. - Zawiadomienie członków o dysponowanym lokalu przez Spółdzielnię następuje przez ogłoszenie w prasie lokalnej.
- Po wyczerpaniu ofert przedkładanych członkom, Spółdzielnia może do lokalu, o którym mowa w ust. 1 ustanowić tytuł prawny w drodze przetargu. Regulamin przetargowy na zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa lub odrębnej własności stanowi załącznik do niniejszego regulaminu.
§ 11
Spółdzielnia na wniosek członka i w ramach istniejących możliwości może dokonać zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny. Zamiana ta polega na ustanowieniu prawa do innego mieszkania w zamian za postawienie do dyspozycji Spółdzielni mieszkania dotychczasowego.
§ 12
- Zamiana spółdzielczych lokali mieszkalnych może występować w następujących formach: 1) zamiana cywilna, 2) zamiana spółdzielcza.
- Zamiana cywilna występuje wyłącznie przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (domu jednorodzinnego) oraz prawie odrębnej własności lokalu. Umowa zamiany lokali między zainteresowanymi osobami wymaga formy aktu notarialnego.
§ 13
- Zamiana Spółdzielcza, dokonywana w ramach Spółdzielni między jej członkami lub między członkiem Spółdzielni i osobą posiadającą lokal stanowiący własność innego podmiotu, uzależniona jest od zgody zarządu pod względem formalnym i merytorycznym.
- Spółdzielnia jest zobowiązana umożliwić członkom dokonanie zamiany lokali mieszkalnych, między sobą oraz osobami zajmującymi lokale.
§ 14
>- Zamiana lokali między członkiem Spółdzielni i członkiem innej spółdzielni mieszkaniowej wymaga zgody obu spółdzielni.
- Zamiana lokali między członkiem Spółdzielni i najemcą lokalu stanowiącego własność innego podmiotu (gminy) wymaga zgody Spółdzielni i zgody właściciela lokalu wynajętego.
§ 15
Wnioski w sprawie zamiany powinny zawierać:- wskazanie potrzeb uzasadniających zamianę,
- zrzeczenia się spółdzielczego prawa do zajmowanego lokalu pod warunkiem otrzymania i podpisania umowy o przydział spółdzielczego lokatorskiego prawa w drodze zamiany,
- zobowiązanie do uzupełnienia, bądź wniesienia wkładu w sposób określony przez Zarząd Spółdzielni.
§ 16
Przy rozliczeniach w związku z zamianą mieszkań oraz przy określeniu zobowiązań finansowych z tego tytułu, stosuje się odpowiednie postanowienia regulaminu o wnoszeniu wkładów oraz ich rozliczanie.
§ 17
Regulamin niniejszy został uchwalony przez Radę Nadzorczą Uchwałą Nr 21/9/2008 w dniu 18.09.2008 i wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Sekretarz RN Przewodniczący RN
Jan Jesionek Andrzej ParadowskiZałącznik
do Regulaminu przyjmowania w poczet członków, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań
<REGULAMIN PRZETARGU
na zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach
Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej „Nasz Dom” w Opoczniestrong>I. Postanowienia ogólne
§ 1
Prawo pierwokupu mieszkania z odzysku po cenie oszacowania, mają członkowie oczekujący Spółdzielni.
§ 2
Przetarg odbywa się w formie przetargu pisemnego, ofertowego i nieograniczonego.
§ 3
- Przedmiotem przetargu jest zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności do lokalu, będącego w zasobach Spółdzielni.
- Przetarg ma na celu wyłonienie osoby, która zaoferowała najwyższą kwotę w odniesieniu do ceny oszacowania, która to kwota jest ceną wywoławczą.
- Dla ważności przetargu wymagane jest zgłoszenie co najmniej dwóch ofert w pierwszym terminie.
§ 3
- Przed przystąpieniem do przetargu Spółdzielnia ustala wartość rynkową lokalu, która stanowi cenę wywoławczą, określoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
- Oferent zobowiązany jest do wpłaty wadium, które wynosi 10 % ceny oszacowania w terminie wskazanym w ogłoszeniu prasowym.
§ 5
Spółdzielnia zawiadamia o przetargu, poprzez ogłoszenie w prasie lokalnej i umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń w siedzibie Spółdzielni.
-
W ogłoszeniu o przetargu Spółdzielnia podaje co najmniej: - nazwę i siedzibę ogłaszającego przetarg, - informacje o położeniu mieszkania, - termin i miejsce składania ofert, - wartość rynkową lokalu , stanowiącą cenę wywołania, - termin i wysokość wadium, w jakim osoba przystępująca do przetargu winna wpłacić wadium, - zastrzeżenie, że przetarg może być odwołany lub unieważniony bez podania przyczyn, - informację, że wygrywający przetarg , remontu mieszkania dokonuje we własnym zakresie i na własny koszt, - informację dla członków oczekujących o prawie pierwokupu mieszkania po cenie oszacowania. W przypadku dwóch lub więcej zgłoszeń, brany jest pod uwagę numer członkowski tzn. najwcześniejszy.
II. Wyniki przetargu
§ 6
Przetarg prowadzi komisja przetargowa w składzie co najmniej 3 osób, powołana w formie zarządzenia przez Zarząd Spółdzielni.
-
Komisja ze swego grona wybiera Przewodniczącego.
§ 7
Przetarg pisemny odbywa się w następujący sposób:- Komisja przetargowa sprawdza prawidłowość ogłoszenia o przetargu.
- Komisja dokonuje otwarcia ofert i sprawdzenia, czy oferenci złożyli wadium w ustalonej wysokości i terminie, oraz jakie zaoferowali kwoty za mieszkanie, sporządza protokół i przedstawia Zarządowi w celu zatwierdzenia.
- Niezwłocznie po wybraniu przez Komisję najkorzystniejszej oferty, Spółdzielnia zwraca wadium osobom, które przegrały przetarg.
- Osoba, której oferta została zatwierdzona przez Zarząd na podstawie protokołu komisji, winna uiścić zaoferowaną kwotę w terminie 30 dni od daty powiadomienia na konto Spółdzielni. W przypadku korzystania przez oferenta z kredytu, termin ten może być wydłużony, jednakże oferent zobowiązany jest w tym terminie wpłacić przynajmniej 30 % wartości mieszkania, którą ma zapłacić.
- Wpłacone przez wygrywającego przetarg wadium, zalicza się w poczet zaoferowanej kwoty.
- Osoba, która wygrała przetarg i odstąpiła od podpisania umowy traci wpłacone wadium w całości.
- Podpisanie umowy kupna – sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa, bądź prawa odrębnej własności w formie aktu notarialnego następuje z chwilą wpłacenia całej zaoferowanej kwoty. Koszty aktu ponosi kupujący.
- W przypadku złożonej jednej oferty lub braku ofert na pierwszym przetargu na dany lokal, Spółdzielnia ogłasza przetarg po raz drugi. Przetarg ogłoszony w drugim terminie jest ważny w przypadku zgłoszenia co najmniej jednej oferty. W przypadku braku ofert w drugim terminie Spółdzielnia będzie ponawiać procedurę przetargową co 2 miesiace.
§ 8
Z obrad Komisji przetargowej sporządza się protokół, który zawiera szczegółowy opis podjętych czynności i który winien być podpisany przez wszystkich członków Komisji.
§ 9
W sprawach nie uregulowanych postanowieniami Regulaminu mają moc postanowienia Statutu Spółdzielni oraz ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.
§ 10
Niniejszy regulamin stanowi załącznik do Regulaminu przyjmowania w poczet członków, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań, zatwierdzony przez Radę Nadzorczą Uchwałą nr 21/9/2008 z dnia 18.09.2008 r.
Sekretarz RN Przewodniczący RN
Jan Jesionek Andrzej Paradowski
Uchwały RN
związane z działalnością
Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej
„NASZ DOM” w Opocznie
Aby odczytać dokumenty trzeba mieć zainstalowany program Adobe Reader. Program można pobrać ze strony producenta:
Wykaz uchwał RN
Uchwały RN 2019
związane z działalnością
Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej
„NASZ DOM” w Opocznie
Aby odczytać dokumenty trzeba mieć zainstalowany program Adobe Reader. Program można pobrać ze strony producenta:
Wykaz uchwał RN
Uchwała nr 8/12/2019 |
Uchwała nr 7/12/2019 |
Uchwała nr 6/11/2019 |
Uchwała nr 5/9/2019 |
Uchwała nr 4/9/2019 |
Uchwała nr 3/5/2019 |
Uchwała nr 2/3/2019 |
Uchwała nr 1/1/2019 |
Uchwały RN 2020
związane z działalnością
Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej
„NASZ DOM” w Opocznie
Aby odczytać dokumenty trzeba mieć zainstalowany program Adobe Reader. Program można pobrać ze strony producenta:
Wykaz uchwał RN
Podkategorie
Strona 1 z 3
- Start
- poprz.
- 1
- 2
- 3
- nast.
- Zakończenie